KARTA ZDROWIA SPORTOWCA OYAMA Karate

Po co jest karta sportowca ?

  • Karta zdrowia sportowca jest podstawowym dokumentem, który umożliwia uczestnictwo w grupie zaawansowanej i wyczynowej Oyama Karate.
  • Kartę wydaje lekarz medycyny sportowej na okres ważności nie dłuższy niż 6 miesięcy. Lekarze pozostałych specjalności nie są upoważnieni do przedłużania ważności dokumentu.
  • Kandydat do udziału w treningach grup zaawansowanych i wyczynowych Oyama Karate dołącza kartę zdrowia sportowca lub orzeczenie medyczne wydane przez lekarza sportowego, potwierdzające jego dobry stan zdrowia i dopuszczające go do treningów specjalistycznych oraz zawodów sportowych.
  • Uczestnik treningów grup zaawansowanych i wyczynowych, zobowiązany jest do udziału w okresowych badaniach lekarskich i uaktualniania karty zdrowia sportowca w przychodni medycyny sportowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Krok po kroku do Karty Zdrowia Sportowca – za darmo (z ubezpieczenia NFZ)

  1. Zwracamy się do lekarza pierwszego kontaktu i prosimy o skierowanie do poradni medycyny sportowej i wyraźnie na skierowaniu zaznaczoną dyscyplinę sportową, którą chce uprawiać dziecko.
  2. Rejestrujemy dziecko w poradni medycyny sportowej i cierpliwie czekamy na swoją kolej. Termin oczekiwania na wizytę może wynosić nawet kilka tygodni, więc zapisać się trzeba odpowiednio wcześnie. Podczas rejestracji dopytujemy o szczegóły, np. co przynieść ze sobą, jak przygotować dziecko, jakie warunki określone przez przychodnię trzeba spełnić.
  3. Do lekarza zabieramy koniecznie;
    • książeczkę zdrowia dziecka.
    • wszelką posiadaną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitali, informacje i zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarzy specjalistów – o ile oczywiście takie sytuacje występują).
    • aktualne wyniki badań krwi (morfologia + OB.), moczu, EKG oraz innych wymaganych (o tym informuje przychodnia. W niektórych placówkach badanie można zrobić rano, przed wizytami u lekarzy specjalistów).

Do poradni na pierwszą wizytę dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia przychodzi z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Czy można ominąć NFZ ?

Można, czasem nawet trzeba, bo kolejki i czas oczekiwania na wizytę do lekarzy sportowych mogą przerazić (zwłaszcza rodziców początkujących sportowców) albo skutecznie zniechęcić.
NFZ daje usługę „za darmo”, ale jeśli nie mamy czasu na to, by w kolejkach tracić cenny czas, można skorzystać z przychodni, w których przyjmują lekarze sportowi, ale za wizytę trzeba zapłacić.

Gdzie się udać ?

  • Centrum Medycyny Sportowej w Zabrzu - Mikulczycach, ul. Zwrotnicza 11g.
    - tel. +48 32 274 32 11 – Refundowane z kasy chorych.
  • Dr. Ochałek Jacek Gabinet Ortopedyczny, Plac Krakowski 8 , Zabrze (przy basenie miejskim)
    - tel. 32 278 60 50 – Odpłatnie.
  • Źródło: internet.